ظهور اخیر صنعت DeFi توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. این در حالی است که فقدان مقررات منجر به کلاهبرداری های متعدد شده است. بنابراین اگر فکر می‌کنید ممکن است بخواهید کمی جستجو کنید، قبل از شروع به جستجوی طلای دیجیتال، مطمئن شوید که خطرات آن را درک کرده‌اید تا از فریب پروژه های کلاهبرداری با طرح های پیچیده در امان باشید. در این مقاله ما به معرفی 5 سایت پرداخته ایم که می‌ توان از آنها برای شناسایی توکن های اسکم و پروژه های کلاهبرداری استفاده کرد که امیدواریم از نابودی سرمایه شما جلوگیری کند.

 

توکن های اسکم و کلاهبرداری در بازار رمز ارزها

دنیای کریپتو پر از فرصت است. به خصوص در میان توکن های جدید با ارزش بازار کوچکتر، پتانسیل صعودی اغلب بسیار بزرگتر از BTC یا ETH است. از این رو همه امیدوارند که دوج کوین بعدی را پیدا کنند که در عرض یک ماه صد برابر خواهد شد.

با این حال، هنگام سرمایه گذاری در پروژه های کوچکتر، ریسک زیادی نیز وجود دارد. بسیاری از پروژه ها در ابتدا بسیار امیدوار کننده به نظر میرسند، اما چند روز بعد معلوم می شود که توکن مربوطه اسکم است یا سرمایه گذاران درگیر کلاهبرداری راگ پول شده اند و دارایی خود را از دست داده اند.

بدین ترتیب چگونه می توانید هنگام سرمایه گذاری از کلاهبرداری های رایج جلوگیری کنید؟

 

معرفی سایت های شناسایی توکن های اسکم

در ادامه به معرفی سایت هایی می پردازیم که می‌توانید برای شناسایی توکن های اسکم و پروژه های کلاهبرداری که هر روز اتفاق می‌افتند، استفاده کنید. حتی در هنگام استفاده از این ابزار ها، سرمایه گذاری بدون ریسک نیست، اما پس از خواندن این مطلب، می توانید کلاهبرداری را بسیار سریعتر تشخیص داده و از آن جلوگیری کنید.

 

سایت دکس تولز (Dextools)

دکس پولز برای توکن های جفت شده با اتریوم و بایننس اسمارت چین در دسترس است و یک پلتفرم عالی برای مشاهده سریع آنچه در یک توکن در حال انجام است می باشد. پس از جستجوی آدرس قرارداد توکن، می‌توانید لیست تمام خریدها و فروش‌هایی را که برای یک توکن اتفاق می‌افتد، مشاهده کنید. اگر هیچ سفارش فروش نمی بینید، این احتمال وجود دارد که نوعی محدودیت برای فروش وجود دارد.

همانطور که گفته شد، اگر تعدادی سفارش فروش را مشاهده کردید، هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که این یک کلاهبرداری هانی پات نباشد. برخی از کلاهبرداران چند آدرس را در لیست سفید قرار می دهند (در حالی که اکثر بقیه آدرس ها را در لیست سیاه قرار می دهند) صرفاً برای اینکه ظاهر فعالیت تجاری عادی را برای این جفت نشان دهند.

توجه: اگر در تمام بازه‌های زمانی فقط کندل های سبز روی نمودار می‌بینید، به احتمال زیاد هیچ‌کس نتوانسته است بفروشد.

 

سایت یونی کریپت (Unicrypt)

Unicrypt یک ابزار عالی است که می تواند برای بررسی سریع وضعیت نقدینگی برای یک توکن خاص استفاده شود. اگر نقدینگی اولیه سازنده توکن قفل شود، آن‌ها نمی‌توانند وجوه را برداشت کنند (راگ پول)، در واقع وجوه را می‌دزدند.

همچنین لازم است بدانید که باید مراقب نقدینگی کوتاه مدت باشید. گاهی اوقات کلاهبرداران فقط برای چند روز دارایی ها را در استخر قفل میکنند، سپس وقتی زمان تمام شد، دارایی سرمایه گذاران را به سرقت می برند.

 

شناسایی توکن های اسکم از طریق سایت توکن اسنیفر (Token Sniffer)

توکن اسنیفر (Token Sniffer) یک ابزار آسان است که می تواند برای جستجوی توکن های مختلف در زنجیره هوشمند اتریوم و بایننس استفاده شود. کاربران در این سایت به سادگی آدرس قرارداد توکن را در نوار جستجو کپی کرده و جایگذاری می کنند.

Token Sniffer اطلاعاتی در مورد استخرهای نقدینگی، قرارداد های هوشمند و موارد دیگر ارائه می دهد. یکی دیگر از ویژگی‌های مفید، فهرست کلاهبرداری‌ها و هک‌های شناخته‌ شده است، که مکانی عالی برای مشاهده سریع این است که آیا یک توکن مشکوک لیست شده است یا خیر.

 

سایت بی اس سی چک (BSC Check)

BSC Check یک ابزار خاص برای بررسی توکن هایی بایننس اسمارت چین که بر اساس استاندارد های BEP-20 طراحی شده، استفاده می شود. همچنین کاربران میتوانند به سادگی قرارداد توکن را در نوار جستجو وارد کنند تا سایر اطلاعات پروژه مورد نظر را بررسی کنند. . این اطلاعات شامل:

وضعیت مالک قرارداد – آیا نقدینگی لغو/قفل شده است؟آیا کد هانی پات شناخته شده ای در قرارداد نوشته شده است؟اطلاعات کیف پول توسعه دهندهاطلاعات استخر نقدینگیدارندگان توکن برتر

 

جستجوگر بلاک چین های مختلف (Block Explorer)

یک جستجوگر بلاک چین مورد نظر منبع نهایی تمام اطلاعات در مورد یک توکن است. در اینجا می‌توانید تا جایی که می‌خواهید اطلاعاتی در مورد استخر نقدینگی، داده‌های تراکنش جامع، کد قرارداد توکن، آدرس سازنده توکن و موارد دیگر به دست آورید.

بررسی یک بخش که مراجعه به آن بسیار ساده است بخش “نظرات” می باشد. برای رسیدن به این بخش، آدرس قرارداد ارز دیجیتال مورد نظر را کپی کرده و در کادر جستجو جایگذاری کنید، سپس گزینه “comments” را انتخاب نمایید.

به طور کلی به بخش نظرات یک قرارداد نباید زیاد تکیه کرد، زیرا هر کسی می تواند هر چیزی را که می خواهد پست کند. با این حال هنوز هم می تواند مکانی عالی برای جستجوی هر پرچم قرمز باشد. در مثال بالا، دارندگان توکن هشدارهایی را در مورد کلاهبرداری به دیگران ارسال کرده‌اند و حتی تا جایی پیش رفته‌ اند که تصویری از خود کلاهبردار پیدا کرده‌اند. اگر چنین پرچم‌های قرمزی را مشاهده کردید، وقت آن است که کمی عمیق‌تر پیش روید و هر شاخصی را بررسی کنید.

در مرحله بعد، می‌توانید آدرس سازنده قرارداد را بررسی کنید تا ببینید آیا نقدینگی (معروف به توکن‌های LP) از استخر حذف شده است یا خیر. آدرس سازنده را می توان در سمت راست بالای صفحه قرارداد توکن (با استفاده از همان مثال بالا) پیدا کرد.

از اینجا می توانید به دنبال تامین اولیه نقدینگی باشید و همچنین ببینید که آیا نقدینگی حذف شده است یا خیر.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در این تراکنش، سازنده به اندازه 100 BNB نقدینگی اولیه را به استخر BNBCINU ارائه کرد. سپس، کمتر از 1 ساعت بعد، آنها 1723 BNB از وجوه دزدیده شده را از استخر خارج کردند و آن را به کیف پول های مختلف دیگری فرستادند.

سطح دیگری از تأیید این است که به خود استخر نقدینگی نگاه کنید. از تراکنش‌های تهیه یا حذف سازنده قرارداد، می‌توانیم آدرس قرارداد استخر را پیدا کنیم (در این مورد با برچسب “Pancake LP” نمایش داده شده است). این نمایی متفاوت از تراکنش های بالا ارائه می دهد و نشان می دهد که چه مقدار نقدینگی در استخر باقی مانده است.

شما چه روش هایی را برای تشخیص توکن های اسکم و کلاهبرداری سراغ دارید؟ در بخش دیدگاه ها تجربیات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با میلاد ایکس چنجر نمی باشد.

 

منبع : Pay