این کشور پروژه جاه طلبانه ای را آغاز کرده است که از انرژی زمین گرمایی آتشفشانی برای استخراج بیت کوین استفاده می کند و به نظر می رسد که می تواند بسیار سودآور باشد.

یک ماینر برتر امروز در توییتی اشاره کرد که  استخراج بیت کوین در السالوادور با توجه به وضعیت فعلی شبکه می تواند سالانه صدها میلیون دلار درآمد داشته باشد.

کسب درآمد از بیت کوین برای السالوادور؟

نام  این کشور ماه گذشته و پس از تبدیل شدن به اولین کشوری که بیت کوین را به عنوان “پول قانونی” شناخته و طبقه بندی می کند و به شهروندان این اجازه را می دهد تا با استفاده بیت کوین هزینه تمامی کالاها و خدمات در کشور، از جمله حواله های ارسال شده به خارج از کشور را پرداخت کنند، بسیار بر سر زبان ها افتاد.

با این حال، ماجرا به همین جا ختم نشد. رئیس جمهور وقت این کشور، ناییب بوکله بلافاصله پس از این تصمیم گفت که کشورش قصد دارد از انرژی زمین گرمایی آتشفشان های فعال خود برای تأمین ریگ های استخراج بیت کوین استفاده کند. این یعنی استفاده از انرژی پاک برای استخراج بیت کوین و همچنین ایجاد درآمد برای کشور.

این برنامه قرار است بیش از ۹۵ مگاوات انرژی تولید کند که برای تأمین انرژی یک استخراج بزرگ کافی است.

جورج کیکوادزه، بنیانگذار Bitfury، در توییتی گفت: “۹۵ مگاوات می تواند ۳ اگزا هش تولید کند که در شبکه فعلی بیت کوین، هر ماه ۱۸۰۰ بیت کوین و در سال ۷۵۰ میلیون دلار درآمد دارد.”

وی افزود، “من شک ندارم که این سودآورترین پروژه در تاریخ السالوادور یا حتی آمریکای مرکزی خواهد بود.”

 

استخراج رمزارز های دارای الگوریتم اثبات کار (POW) شامل استفاده از یک سیستم محاسباتی عظیم می شود که میلیون ها محاسبه پیچیده را در ثانیه حل می کند تا معاملات را در شبکه هایی مانند بیت کوین تأیید کند.

این ماینرها به نوبه خود در شبکه بیت کوین پاداش می گیرند و برخی از آنها برای تأمین هزینه ها و اطمینان از عملکرد در حال انجام به فروش می رسند. هر بلوک از سال ۲۰۲۱ به اندازه ۶/۲۵ بیت کوین (بیش از ۲۱۶۰۰۰ دلار) پاداش می دهد و بزرگترین استخراج گران روزانه میلیون ها دلار درآمد کسب می کنند.

چنین پاداش هایی برای کشورهایی مانند السالوادور (یا هر کشور دیگر) یک مزیت محسوب می شود. استفاده از منابع طبیعی می تواند به معنای یک منبع درآمد اضافی برای اقتصاد باشد، منبعی که معیشت را بهبود می بخشد، شغل ایجاد می کند و به درآمد مالیاتی کشور می افزاید.

با این وجود همه موافق این نظر نیستند. چین که قبلاً بزرگترین محل استخراج رمزارزها بود، ماه گذشته آخرین مقررات خود را علیه فعالیت های مرتبط با بیت کوین وضع کرد.

این امر باعث شد صدها ماینر به طور دسته جمعی کشور را ترک کنند، در نتیجه “هش ریت” به پایین ترین سطح چند ساله اخیر سقوط کرد و ماینر ها در جستجوی مناطق جدیدتر و آزاد تر برای استخراج هستند.

 

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با میلاد ایکس چنجر نمی باشد.

منبع: cryptoslate