استیبل کوین ‌ها (Stablecoin) در فضای دارایی‌های دیجیتال بسیار مهم هستند و نقش مهمی در تراکنش‌ها، پرداخت‌های مالی و تسویه در فضای مالی غیر متمرکز دارند. BUSD یکی از این استیبل کوین‌ها است که توسط صرافی بایننس (Binance) در ۵ سپتامبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. این استیبل کوین توسط دلار پشتیبانی می‌شود و هر یک توکن استیبل کوین BUSD معادل یک دلار  است. BUSD می‌خواهد ثبات دلار را وارد دنیای بلاک چین کند. این استیبل کوین توسط دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک قانون‌گذاری و تایید شده است.

استیبل کوین BUSD رمزارزی است که به عنوان یک توکن ERC20 صادر شده است و BEP-2 بایننس را پشتیبانی می‌کند. این استیبل کوین دارای نقدینگی بالایی است و از صرافی‌های زیادی می‌توانید اقدام به خرید آن کنید. این ارز دیجیتال می‌تواند رقیبی جدی برای تتر (Tether) باشد که اولین استیبل کوین جهان ارزهای رمزنگاری شده است و از لحاظ حجم بازار نیز بزرگترین استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال است.

 

استیبل کوین BUSD بایننس چه کاربرد‌هایی دارد؟

در صورت تهدید‌های امنیتی جدی مانند هک، Paxos توانایی متوقف کردن تراکنش، ایجاد و انهدام توکن‌های BUSD را دارد. در حالی که Paxos ایجاد و انهدام این توکن‌ها را کنترل می‌کند، قرارداد‌های هوشمند ERC20 هم موجود هستند که با توکن‌های BUSD کار می‌کنند. این قرارداد‌های هوشمند نیاز به شخص ثالث را از میان برمی‌دارند و امنیت را فراهم می‌کنند. از آنجا که این استیبل کوین از دارایی‌های شبکه اتریوم و ERC20 است، معامله آن راحت است و بسیاری از صرافی‌ها و کیف پول‌ها از آن پشتیبانی می‌کنند. BUSD توسط دپارتمان خدمات مالی نیویورک قانون‌گذاری شده است و بنابراین از همه قوانین بانکی ایالت نیویورک باید تبعیت کند.

البته این در تناقض با عدم تمرکز دارایی‌ها است، اما Paxos اظهار داشته که این عملکرد تنها برای اطاعت از قوانین و ایجاد شفافیت ایجاد شده است. به این ترتیب، از فعالیت‌های غیر قانونی مانند تامین وجه فعالیت‌های تروریستی و پول‌شویی جلوگیری می‌شود.

 

استیبل کوین BUSD بایننس در برابر PAX

Paxos در مشارکت با بایننس ، استیبل کوین BUSD را ایجاد کرد، اما Paxos قبلا استیبل کوین خود با نام PAX را نیز صادر کرده بود. PAX نیز در تطابق یک به یک با دلار آمریکا است و به اندازه توکن‌های خود دلار بانکی دارد. شرکت Paxos حساب‌هایی بانکی را در ایالات متحده برای این منظور ایجاد کرده و به تعداد توکن‌های PAX، دلار در این حساب‌ها موجود است. بایننس به دلیل دستاورد‌ها و موفقیت Paxos در ایجاد یک استیبل کوین قابل اعتماد بود که این شرکت را برای مشارکت انتخاب کرد. این باعث شد که بایننس بتواند یک استیبل کوین قابل اعتماد را برای پلتفرم و اکوسیستم خود ایجاد کند. هیچ شک و شبهه‌ای در مورد دلار‌‌های پشتیبان بانکی این استیبل کوین ‌ها مطرح نیست و این پشتیبانی کاملا شفاف است. البته اهداف این استیبل کوین‌ها یکی نیست و با هم تفاوت دارند.

 

مدیریت BUSD

Paxos تنها موجودیتی است که قابلیت تغییر توکن‌های در حال گردش BUSD را دارد. زمانی که کاربران به حساب بانکی Paxos دلار واریز کنند، این شرکت اقدام به صادر کردن این استیبل کوین می‌کند و زمانی که کاربران توکن‌های خود را نقد کنند، Paxos اقدام به منهدم کردن توکن‌ها می‌کند. به منظور این که ثابت شود که موجودی ذخیره در حساب‌های بانکی موجود است و این سیستم به درستی کار می‌کند، BUSD متکی بر گواه اثبات ذخیره (proof of reserve) است و به این ترتیب، این سیستم کاملا تحت وثیقه خواهد بود. Paxos به صورت ماهیانه گزارش‌هایی را در این مورد انتشار می‌دهد و در این گزارش‌ها اثبات می‌شود که موجودی در حال گردش این توکن‌ها با حساب‌های بانکی در تطابق است.

 

وضعیت حال حاضر توکن BUSD بایننس

استیبل کوین BUSD بایننس از زمان راه‌اندازی تا کنون رشد زیادی کرده است و با توجه به اینکه قانون‌گذاری شفافی در مورد آن صورت گرفته است، این استیبل کوین به عنوان پلی ایمن بین فیات و رمزارز تلقی می‌شود. این استیبل کوین مزایای زیادی را برای صنعت دیفای به ارمغان آورده است و در مقیاس جهانی هم به دلیل نقد شدن سریع و صدور کاملا خودکار (از طریق قرارداد هوشمند)، کاربرد‌های وسیعی یافته است.

رشد و توسعه زیاد این استیبل کوین ، دلیلی بر این است که بازار آماده پذیرش استیبل کوین‌هایی جایگزین است. BUSD می‌تواند وسیله‌ای برای انتقال ارزش بین اتریوم و  شبکه بایننس باشد.

مزایای زیادی به نسبت استیبل کوین ‌های دیگر دارد که از این جمله می‌توان به قانون‌گذاری کامل و بهبود شفافیت اشاره کرد. این توکن بسیار مقیاس‌پذیر است و ماهیانه تحت بازرسی قرار می‌گیرد که همه این امور می‌تواند به رشد و پیشرفت هر چه بیشتر آن منجر شود. نظر شما چیست؟ آیا می‌توانیم این استیبل کوین را انقلابی در فضای استیبل کوین‌ها قلمداد کنیم؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

منبع : messari