میلیاردها دلار بیت کوین از صرافی افری‌کریپت AfriCrypt ، واقع در آفریقای جنوبی، به سرقت رفته است. مدیران این صرافی این اتفاق را به یک هک نسبت داده‌اند و گفته‌اند که در حال بازیابی دارایی‌های کاربران هستند، با این وجود شواهد نشان از کلاهبرداری مدیران افری‌کریپت دارد. در صورت تأیید فرار مدیران با سرمایه‌های کاربران، این کلاهبرداری بزرگترین در نوع خود خواهد بود.

به گزارش کوین تلگراف، حدود ۶۹,۰۰۰ بیت کوین به ارزش ۳.۶ میلیارد دلار به همراه دو برادری که مدیران این صرافی فعال در آفریقای جنوبی هستند ناپدید شده‌ است.

بر اساس گفته‌های بلومبرگ (Bloomberg)، هرچند که دادگاه هنوز به حقیقت ماجرا پی نبرده است، اما اگر اثبات شود که این اقدام کلاه‌برداری بوده و به هک شدن صرافی ارتباطی ندارد، یکی از بزرگترین کلاه‌برداری‌های تاریخ خواهد بود. در هر صورت علائم هشدار دهنده‌ای برای سرمایه‌گذاران وجود داشته است؛ طبق گزارش‌های به‌‌دست‌آمده از طرف کاربران، این صرافی قول بازدهی ۱۰ درصد در روز را به مشتریان خود داده بود.

صرافی افری‌کریپت در سال ۲۰۱۹ توسط دو برادر با نام‌های امیر (Ameer) و رئیس کَجی (Raees Cajee) تأسیس شد. طبق گزارش‌ها، این صرافی در ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) به سرمایه‌گزاران خود پیامی مبنی بر هک شدن این پلتفرم ارسال کرده است. در آن زمان نزدیک به ۵۴ میلیارد رند (واحد پول آفریقای جنوبی) معادل ۳.۶ میلیارد دلار بیت کوین در این صرافی وجود داشت.

افری‌کریپت اعلام کرده است که فعلاً هرگونه فعالیت در این پلتفرم را متوقف کرده و تلاش خود را برای بازیابی دارایی دزدیده شده و اطلاعات به خطر افتاده کاربران آغاز خواهد کرد.

یک مؤسسه حقوقی در آفریقای جنوبی به نام هانکوم آتورنیز (Hanekom Attorneys)، پرونده این سرقت را از طرف کاربران متضرر شده پذیرفته است. به گفته این مؤسسه، پیامی که این صرافی به کاربران خود ارسال کرده بسیار مشکوک است.

این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با میلاد ایکس چنجر نمی باشد.

منبع: cointelegraph